Pļaušanas sacensības

13.07.2013

Dace Kokareviča žurnālā paveikusi trīs reformas – periodiskuma ("PL" sāka izdot reizi nedēļā), formāta ("PL" ieguva tagadējo formātu) un pārmaiņas kolektīvā. Daces darba gadus raksturo arī citi interesanti jaunievedumi: "PL" pļaušanas sacensības zāles pļaušanā ar izkapti, kas kopš 2000. gada tika rīkotas desmit gadus; tālmācības skola daiļdārzniecībā; redakcijā ieviesa karsto telefonu, kas kopš tā laika tiek praktizēts arī "LA". Redaktore rosināja mīļas nodarbes pašu kolektīvā, piemēram, recepšu dienu, kad darbinieki cienāja kolēģus ar savā ģimenē iecienītiem kārumiem.

Latvijā plašu ievērību guva pļaušanas čempionāts. To sākums bijis savdabīgs. Dace atceras: "Kolēģis žurnālists bija uzzinājis no Vācijas vēstniecības, ka 2000. gada augustā Švarcvaldē (Vācija) rīko pasaules čempionātu zāles pļāvējiem. "PL" veica lasītāju aptauju, lasītāji nobalsoja – Latvijai jāpiedalās. Radās ideja vispirms noorganizēt pašiem tādas sacensības, jo tā taču būtu lieliska reklāma "Praktiskajam"! Pirmās sacensības notika Litenē. Patiesībā šis lielais sarīkojums notika bez naudas, tikai ar piensaimnieku sadāvinātiem sieriem. Ar balvām atbalstīja Hipotēku banka un Latvijas Banka, vēlāk arī Zemkopības ministrija. Vācijā mūsu komanda – pa pieciem vīriem un sievām, un kapinātāji – bija tautastērpos, ar Latvijas karogu – skaisti! Tikām līdz vidum, toties daudzie ārzemnieki bija ieraudzījuši iznesīgos latviešus!"

  Kas tas vispār ir?

Te bija neliela priekšvēsture.


Šāda veida sacensības man bija pagājušas gar ausi vai aci. Kaut kur iespējams dzirdēts bija,bet pavirši. Mūsu reportāžas iemesls bija J.Upītis- nemiera gars no Skrīveriem,ar kuru iepazināmies apmeklējot pilsētas svētkus. Vīņš tad mūs arī paaicināja un īsumā pastāstīja,kas tie tādi ir.

  Pasākums Latvijā norisinās jau 10 gadus,bet precīzu hronoloģiju sameklēt neizdevās. Organizatori ir sarunās ar varu panākuši kaut kādas vienošanās,tādad ir pamats cerēt,ka gaidāmi oficiāli valsts mači,tad iespējams nolikumā un organizācijā būs lielāka skaidrība.

  Tātad sīkāk par šā gada notikumiem. Izbraucām kopā ar Skrīveru komandu nepilnā sastāvā,jo divi dalībnieki bija apslimuši. Pa ceļam izlasīju nolikumu un paskatījos bildes no Upīša kunga arhīva. Kādu brīdi iedegos pat piedalīties,bet atcerējos,ka esmu ieradies bildēt un neesmu vēl atguvies no dziesmusvētkos saķertā vīrusa.

  Sacensības notiek dažadās individuālajās un komandu kategorijās,katrām ir savi izkapts un lauciņa parametri.Teorētiski vērtēts tiek kā nopļaušanas ātrums,tā pļāvuma gludums un vāla taisnums,bet nu tas šoreiz pa manam tā pavirši gāja. Respektīvi,dažu labu veikumu es nebūtu pieņēmis vispār. Pļava un zāle bija diezgan dranķīga. Smilgas bija cietas un jau pāraugušas, bija klāt arī vanagzirņi,jeb lauku vīķi-kuri neļauj vilkt vālu un velk kamolā. Daudzos lauciņos bija ievērojams daudzums kārklu dzinumu. Kas nu kuram gadīsies noteica iepriekšēja izloze. Sākuma notika individuālās sacensības,un pirmās pļavā gāja meitenes. Citu fotogrāfu no mēdijiem nebija,kā jau ierasts pasākumos,kurus apmeklējam.

  Kā no sarunām nopratu,to veicinājusi bijušā zemkopības ministra,fotogrāfa Mārtiņa Rozes aiziešana taisaulē.Nu jā,viss ir saistīts......

Jānis Upītis
Jānis Upītis

Interesanti par pļaušanas lietām var palasīt ŠEIT

Jānis Upītis
Jānis Upītis

Mana liriskā atkāpe;

 
  Pļaušana ar izkapti man vienmēr ir patikusi. Jau pavisam sīks būdams tēvam mūždien dīcu, lai iedod papļaut. Pirmo savu man iesēja kādos astoņos,deviņos gados un par milzu sarūgtinājumu uz dadža pēc pāris stundām nolauzu. Redzot izmisušo seju,tēvs nepukstēja,bet iesēja pa jaunam. Tas ir instruments ar kuru,atšķirībā no nažiem ,cirvjiem,zāģiem u.c.,nekad neesmu savainojies strādājot.

  Pats process nav vienkārši darbs. Tas ir rituāls,kuru izprast tiem,kas nav darījuši būs faktiski neiespējami. Tagad trimmeru laikmetā pagrūti būs apstāstīt,kā tas ir saulei lecot, iet pļavā un dzīt vālu pēc vāla,klausoties putnus ,sienāžus un izkapts švīkstus. Bet aromāts....

  Savulaik ir daudz pļauts pie Kombuļiem Aišpuros,bez variantiem-tajās nogāzēs traktors apgāztos. Tik ar rokām.

Par sacensībām:

  Sacensības ir sacensības,romantikai tur pamaz vietas. Šajās konkrētajās 2013 Aiviekstes novadā pie Ķūģiem....Liekas nebija pašas veiksmīgākās. Kā nopratu pirmkārt,nebija kupli apmeklētas. Bija iebildumi no dalībniekiem par vērtēšanu. Tiem,kas tur cieņā tradīcijas bij bēdīgi lūrēt,kā Nītaurieši_ ārkārtīgi sportiski un trenēti puiši ātrāk par 2 minūtēm bez elegances kā terminatori notriec tos 50 kvadrātmetrus gar zemi. Ja es vērtētu kvalitāti,reti kurš pļāvums tiktu pieņemts vispār.Nītaurieši vispar bija vispārējā uzmanības centrā. Profiņi var teikt. Sākot ar raženiem pļāvējiem un turpinot ar savdabīgām ievu kātu izkaptīm,komandu taktiku u.t.t

  Bet pasākums,kā tāds mani ļoti sajūsmināja,un ja būtu iepēja,nākamgad arī piedalītos.

 

 

Šis vispār BEST,azbesta babulis IEVA PURVIŅA
Šis vispār BEST,azbesta babulis IEVA PURVIŅA

JAUNUMS

Tagad piedāvāju dažus attēlus interesantiem ielādēt lielā izmērā

Lādējamais fails atrodas ZEM parauga attēla

Pljava_31JP.jpg
Изображение JPG 4.1 MB
Pljavaa_36JPG.jpg
Изображение JPG 3.4 MB
Pljavaa_14JP.jpg
Изображение JPG 5.5 MB
Pljavaa_35JP.jpg
Изображение JPG 3.2 MB
Pljavaa_43JP.jpg
Изображение JPG 5.0 MB
Pljavaa_12JP.jpg
Изображение JPG 4.3 MB
Pljavaa_37JP.jpg
Изображение JPG 3.0 MB
Pljavaa_39JP.jpg
Изображение JPG 5.4 MB
Pljavaa_41JP.jpg
Изображение JPG 5.5 MB