Vasaras saulgrieži

21/22.06.2014


vasaras saulgrieži
vasaras saulgrieži
vainaga pīšana
vainaga pīšana

   Sagadījās tā ,ka šogad saulgriežus sagaidīt iznāca nedaudz savdabīgi. Jau otro gadu. Pērn vēroju interesantu pasākumu Pedvālē,šogad kopā ar folkloras kopu piedalījos kādā citā. Iespaidi lika to padarīšanu papētīt mazliet nopietnāk. Kaut kā ierasts bija Līgo ,Jāņi,bet kā un no kā tas cēlies. Tādad eju,lasu:

 

   Vasaras saulgriežos, kad visgarākajai dienai seko visīsākā nakts, mūsu tauta svin Jāņus. Šie svētki uzskatāmi par vislatviskākajiem svētkiem, kurus vismazāk ietekmējušas svešas vēsmas. Senlatvijā Jāņi svinēti kopš aizvēsturiskiem laikiem, pirmsākumi aizsniedzas nepārskatāmā pagātnē – zemkopju saules kulta laikos. Bija laiks, kad Jāņu ugunskuri pauda kosmiskās un zemes kārtības vienotību visā Eiropā. Pastāv pieņēmums, ka senākais šo saulgriežu svētku nosaukums bijis Zāļu diena, nevis Jāņi. Īsti svinamais laiks ir 21. vai 22. jūnijs, kā nu katru gadu astronomiski iekrīt saulgriežu punkts. Par to, ka svinam pāris dienas vēlāk, parūpējusies kristīgā baznīca, piesaistot Jāņu svinēšanu Jāņa Kristītāja dzimšanas dienai, ko Romas katoļu baznīca svētī 24. jūnijā. Kopā ar Kristus un Marijas dzimšanas dienu tā ir vienīgā, ko atzīmē liturģiski. Tas norāda, cik ļoti liela nozīme šai dienai piešķirta. Šo svēto īstie dzimšanas datumi nav zināmi, un „dzimšanas dienas” dažādu kristīgā biznesa apvērsumu dēļ baznīca fiksējusi noteiktos datumos. Tā arī Jāņa Kristītāja dzimšanas diena „uzpotēta” uz ļoti senas un harmoniskas dabas kultūras svētkiem. Klasiskās senatnes pazinējs un folklorists Mārtiņš P. Nilsons kādreiz teicis: „Nevis baznīcas svinamdiena, arī Jāņa Kristītāja dzimšanas diena likusi Jāņiem kļūt par lieliem un izplatītiem svētkiem, bet gan tas fakts, ka Jāņa Kristītāja dienai kalendārā ir tāds stāvoklis, kur tai vieglvarēja piesaistīt tautas ticējumus un parašas.” Mūsu senajās Jāņu ierašās nav ne mazāk kristietības pēdu.

  Kā tas viss notiek dzīvē?

Konkrētais pasākums,kurā es piedalījos bija ļoti aktīvs. Piemēram tagad,kad rakstu (nakts23/24.jūn),izejot uz balkona varu redzēt kādu kaimiņu pagalmu. Tur viss notiek pēc ierastās shēmas(tā man šķiet). Civēki ir gatavojušies;pušķojuši māju,pirkuši gan jau sieru ,alu un citas pārtikas preces. Tagad ir uzlikta uz pillu jaudu Radio2,sēž pie ugunskura,mielojas atpūšas. Citiem vārdiem-BAUDA.

  Tas šodien ir izplatīts un populārs modelis-iusties kā skatītājam teātrī.

  Man bija iespēja pavērot arī citu pieeju. Tur vienīgais vērotājs biju es ar kameru. Pārējais viss notika pēc scenārija ar visu dalībnieku iesaisti. Es tagad sīki neaprakstīšu visu programmu,bet man likās,ka vispirms tika veikta tāda kā enerģētiska sagatavošanās un pakāpeniska uzlāde,kas nemitīgi tika kāpināta līdz kulminācijai pa etapiem. Pie kam tās dejas,rotaļas liekas tiešām darbojās kā jaudīgs instruments. Līdzīgi,kā pērn Pedvālē ,kad publika  tiešām saulrieta laikā uz dažām minūtēm izgaiņāja mākoņus.

  Šogad,kaut kā iznāca,ka vasaras saulgriežos bija tikai par dažiem grādiem siltāks nekā Ziemasvētkus,tomēr tika viss paveikts kā nākas.Izveda vainagu pīšanu,rituālu pie ozola ar jostas siešanu,saules pavadīšanu,pērno vainagu dedzināšanu,uguns degšanu,deju ap ugunskuru,rasas vākšanu un daudz ko citu. Man likās viss bija ļoti loģiski un interesanti saplānots. Atsevišķi var pieminēt tādu kā brīvdabas siera siešanas šovu,ko turpat arī varēja nogaršot :)

   Bilžu ir paprāvs žūksnis,bet šeit tomēr publicēšu tikai dažas-jo tie cilvēki it kā nebija ieradušos izrādi sniegt. NOLIKŠU ARHĪVĀ.

Maģiskais aplis
Maģiskais aplis

Siera siešana