Mana pinholes diena

Tiem, kas nezina, ko nozīmē “pinhole photography”, tiem šodiena ir tikai iemesls iedzert. Bet tiem, kuri zina, ka “pinhole photography” ir tāda dīvaina fotografēšana bez objektīva un caur mazu caurumiņu (pinhole = adatas caurums), tiem šodien ir īpaša diena, kā var izlasīt Worldwide Pinhole Photography Day.

Jā, daudzi cilvēki izsenis ir centušies vienkāršot visu pieejamo. Visvienkāršākais objektīvs sastāv no vienas lēcas, un līdzīgi kā anekdotē par māju ar vienu istabu, daudziem šķiet – mazāk nav jēgas. Bet izrādās, ka tomēr ir, un var bildēt arī pilnīgi bez kāda objektīva, tikai caur mazu caurumiņu. Ja kas, attēla veidošana caur mazu caurumiņu ir pazīstama jau kopš seniem laikiem, vēl ilgi pirms lēcām, un ir rakstiskas liecības, ka to pazinuši jau senie ķīnieši apmēram 500 gadus pirms mūsu ēras un senie grieķi apmēram 400 gadus pirms Kristus.

Tā kā fotogrāfējot netiek izmantots nekāda veida objektīvs, fotogrāfijai nepiemīt virkne kropļojumu, kurus dod objektīvi, pat vislabākie un visdārgākie. Piemēram, adatas cauruma bildēm ir bezgalīgs asuma dziļums un pilnīgi nav attēla ģeometrisko kropļojumu. Protams, nekas nenāk par velti, un par to tiek maksāta sava cena, un, tā kā caurumiņš ir visai mazs (un tādam tam ir jābūt, ja gribam iegūt asākas bildes), tad attiecīgi tam ir visai maza gaismasspēja, kas noved pie tā, ka būs jālieto ilgākas ekspozīcijas un nevarēs fotogrāfēt kustību. Ekspozīcijas ir ilgas, līdz pat dažām stundām.  Par šo fotogrāfijas veidu var palasīt Pinhole Photography,Slow LightPinhole Visions

 

Nedaudz savādāka versija

Un hibrīds,pinholes attēls kombinēts ar parastu