Lielais formāts

Large format photography

Marija -foto Rihards Puriņs
Marija -foto Rihards Puriņs

    Tātad lielais formāts un biedrība ''Atceries Latviju''

Kā mēs līdz tam nokļuvām ? 

   Viss pasaulē ir saistīts,nekas nenotiek tāpat vien. Doma viennozīmīgi dzīvoja kaut kur gaisā jau sen mums abiem ar Rihardu. Dažādi varbūt ir motīvi,es vairāk rakstīšu par saviem. Bet varbūt visu pēc kārtas. 

   Lielais formāts,kas tas ir ? Nosacīti par lielo tiek uzskatīts tāds,kurš pārsniedz 120 tipa filmas izmēru. Proti virs 60X90mm.  Mūsu gadījumā zvaigznes bija labvēlīgas kameras Kodak 2D iegādei. Tā ir 8x10 collu,jeb 20x25 cm kamera. Es teiktu tas ir daudz. Negatīvu var kopēt pa tiešo uz papīra ar kontakta metodi,iztiekot bez palielinātāja.

8x10" negatīvs reālā mērogā

  Izvēles pareizumu dažas dienas atpakaļ apstiprināja mana meita. Pamanīju,ka viņa bija atradusi kādu bērnības bilžu fotoalbūmu un airautīgi to sķirsta,skata un ar smiekliem komentē. Ar datora bilžu mapēm tā nekad nenotiek. Pavisam cita paradigma. Ir vēl viens aspekts. 

  Neviens nekad neuzzinās,cik digitāli uzņemto un dažādos nesējos rakstīto bilžu jau ir aizgājis bojā. Tāpat neviens nepateiks,kāds liktenis piemeklēs esošos nākotnē. Visdrīzāk vēl daudzi gigabaiti drīz būs derīgi tikai,lai CD diskus karinātu Ziemassvētku eglītēs kā rotājumu. Esmu jau krietnu laiku kā pārstājis rakstīt par šo tēmu,jo nav jēgas pasauli pārbūvēt. Mizīgs blāķis fotodokumentu katru dienu aiziet nebūtībā,bet mūsdienu sabiedrību tas apmierina. Kad attieksme izmainīsies,gan jau izveidos sakarīgus arhīvus un iemācīsies tos apdomīgi piepildīt. Visādas pasaules tendences nespēj mainīt manus vai biedrības mērķus,turpinam darbu ar pieejamiem resursiem.

mērogu dažādība

  Te ir Riharda Puriņa bildēta bilde. Taisnstūris ar sārto maliņu,tas ir parastās 35mm filmas salīdzinošs izmērs. Digitālās 35x24 mm kameras ir dārgas ierīces un pamatā lieto profesionāļi. Visām pārējām sensori ir vēl mazāki. Mobilā telefona matricu man būtu grūti pat uzzīmēt,tik maza tā ir. 

atzīmētais sektors palielinājumā

  Ir diezgan bezcerīgi kādu pārliecināt vai skaidrot. Vienkārši ir cilvēki,kuri momentā uztver liela formāta telpisko zīmējumu ,daži to iemīl uz visiem laikiem.

 

  Protams,ja mums būtu kaudze naudas-sapirktu vairākas  Ilford un FujiFilm lokšņu pakas,kuras maksā aptuveni 360 vai 170 eur ar 25 loksnēm,tad vēl pāris spaiņus ķīmijas un dragātu masveidā. Bet Dievs nemīl ,ka nabagi trako-tāpēc sākam šo tehniku vest tautā pieticīgi bez milzu trokšņa. 

 

Iegadījās tā,ka Jumpravas amatierteātris ir sagatavojis pirmizradi ,un radās doma šai sakarā atskatīties vesturē,kā arī palūkot ,kur šis ceļš aizvedis. Tā radās izstāde,kuru Jumpravas kultūras namā izliks rīt vai parīt. Portretu bildēšanā tika izmantota lielformāta kamera. Procesa reportāža zemāk bildēs.

Pateicamies režisorei Kristīne Klētniece-Sika,k/n direktorei Dace Nikolaisone,Jumpravas amatierteātrim, Andulim Mednim,Lielvārdes novada domei un visiem,visiem,kuri atbalsta mūsu centienus

 Ja tā lietas ies turpmāk,taps vēl daudzas,reāli rokās pataustāmas bildes :)

te daži digitāli testa kadri

Mans pirmais kadrs šādā izmērā. Baznīca Ķegumā